Listopad v MŠ

29.11.2023

Měsíc listopad je typickým podzimním měsícem, kdy jsou krásně zbarvené stromy a postupně opadávají. Vždyť to má tento měsíc i v názvu: listopad „listí pád“. Ve školce jsme v tuto dobu chodili na výpravy do lesa, na pole, proběhnout se na louku, zkrátka pozorovat, co se děje v přírodě. Rozeznávali jsme stromy listnaté od jehličnatých a většinu z nich už dokážeme správně pojmenovat. Pobývali jsme na školní zahradě, kde kromě hraní, jsme vyzkoušeli i hrabání listí a jeho nakládání a odvoz na hromadu, co kdyby se tam zabydlel třeba ježek.

Tento měsíc nás navštívila hned dvě divadla. První bylo Dřevěné divadlo Honzy Hrubce s pohádkou Aladin. Dále jsme přivítali Šárku Svobodovou s loutkovým divadélkem. Děti zhlédly dvě pohádky: O Budulínkovi a Perníkovou chaloupku.

V listopadu jsme si s dětmi připomněli listopadové svátky a slavnosti: Dušičky a také Halloween. Fixovali jsme znalost názvů čtyř ročních období a povídali si o tom, jak se příroda, lidé i zvířata připravují na zimu. V rámci výtvarné výchovy jsme si ve skupinkách vyrobili strom ve čtvero ročním období.

Také jsme čekali, jestli přijede Martin na bílém koni. Ale ani letos jsme se ho nedočkali. Bílé koníky jsme si alespoň ztvárnili výtvarně. Připomněli jsme si legendu o sv. Martinovi a naučili se písničku „Už Martin na bílém koni“. Napekli jsme martinské rohlíčky – jedny s tvarohem a druhé s mákem.  Vypravili jsme se také k husám, které mají u Plíhalů. V rámci grafomotorické chvilky jsme kreslili prstem do sněhu (krupice).

Konec měsíce se nesl ve znamení velké nemocnosti dětí. Přesto jsme se však připravovali
na vánoční jarmark, který bude součástí vánoční besídky v kulturním domě. Každý přispěl se svojí pomocí. Pan Blažek nám donesl výřezy z břízy, děti donesly z domu skleničky na pečený čaj. Protože ještě neumíme psát, poprosili jsme školáky, aby nám je nadepsali. Napekli jsme dětmi oblíbené perníčky.  A paní kuchařky nám připravily těsto a pomohly s pečením. Tímto všem moc děkujeme. Vyrobili jsme svícínky z různých přírodních materiálů a fantazie a kreativita dětí zde nebrala konce. Podzim se velmi rychle přehoupne a přijdou Vánoce, svědomitě se tedy připravujeme na besídku v kulturním domě.

• 2.9.2024 Zahájení školního roku 2024/2025