Září v MŠ

30.9.2020

Září v MŠ

 

Zase jsme se sešli – tak začíná písnička, kterou jsme se s dětmi přivítali v novém školním roce. Jako každý rok v pozměněné sestavě: 7 dětí, které odešly do školy, nahradily dvě nové malé holčičky a jeden skoro nový chlapeček. Další nové děti se k nám přidají během roku. Pedagogický kolektiv rozšířila mladá školní asistentka.

Září je pro děti náročnější období, protože i ti už zkušení školkáčci si musí opět zvykat na každodenní dřívější vstávání, na pravidelnost a hlavně na fungování v kolektivu. Těžké, i když z počátku třeba lákavé, je to pro nové děti. Všechno je pro ně neznámé a ještě vůbec netuší, jak to ve školce chodí. Že to není jen přijít si pohrát s hračkami, ale zvyknout si na nové prostředí, nové neznámé dospěláky, na pravidelný režim jiný než domácí, na spoustu hluku, velké množství dětí, každé něco jiného potřebuje, každé chce zrovna tu stejnou hračku, co mám já a já zase chci tu, co má on… no prostě adaptační týden, pro někoho i týdny dva, tři, není žádná legrace. Každé dítě reaguje na prostředí školky jinak: některé se chová zcela nenuceně, jiné opatrně zkoumá a část dětí vstup do školky nezvládá. Vadí jim odloučení od rodiny, nechtějí se odpoutat od maminky a tatínka, chtějí být doma. Nakonec si ale na školku v nějaké podobě zvykne každý, většina si ji zamiluje, i když začátky bývají krušné. A právě zde začíná příprava do života. Celý život si musíme zvykat na nějaké nové prostředí a jiné podmínky. Školka je přes veškeré případné problémy při adaptaci pro dítě obrovským přínosem do života. Dítě se tu naučí sociálním dovednostem, díky kterým bude schopnější obstát v kolektivu, uhájit si své místo, spolupracovat, soupeřit i uznávat jinou autoritu. Je to první krok k osamostatnění dítěte, i když pro něj bez pochyby přímo skok do neznáma. Úkolem nás všech dospěláků je dítěti to neznámo co nejvíce přiblížit a při tom skoku ho držet naší velkou dospěláckou jistotou a bezpečím. Náš pedagogický kolektiv chce děti provést kouskem jejich života tak, aby získaly dobré základy, dokázaly se začlenit do reálného života a začaly mu alespoň trochu rozumět. Držíme se zásady, že v jasně daných a smysluplných pravidlech a rituálech mají děti bezpečí a svobodu. Poskytujeme podpůrnou atmosféru založenou na porozumění, respektu, důvěře, empatickém naslouchání, aby každé dítě mohlo rozvinout svoji osobnost.

Ale nejen na adaptaci a pravidla jsme se v září zaměřili. Děti se seznámily s novým kamarádem sokolíkem Pepíkem, který je bude celý rok provázet 6 krásami světa a zároveň je se svými zvířecími kamarády učit zdravému pohybu a různým pohybovým činnostem. Naše školka se totiž přihlásila do celoročního projektu pro rozvoj pohybové gramotnosti předškolních dětí s názvem Se Sokolem do života aneb Svět nekončí za vrátky, cvičíme se zvířátky.

Těšíme se na radost a veselí, které s dětmi prožijeme.

                                                                                                                           Paní učitelky MŠ
 

 • 4.4.2024 Odpolední návštěva Přírodovědného centra a planetária Havlíčkův Brod

  ŠD

 • 10.4.2024 Knihovna Chotěboř

  1., 2., 3. ročník

 • 10.6.2024 Výlet Lipnice

  MŠ i ZŠ

 • 19.6.2024 Knihovna Havlíčkův Brod

  4.-5. ročník

ZŠ a MŠ Oudoleň

Vyučování v ZŠ probíhá podle školního vzdělávacího programu Tvořivá škola a je zaměřeno na poznávání přírody.

Vyučování v MŠ probíhá podle školního vzdělávacího programu Jen si, děti, všimněte, co je krásy na světě.

Realizované projekty


Kontakty

Základní škola a Mateřská škola Oudoleň
Oudoleň 123
582 24 Oudoleň

Telefon ZŠ: 569 642 203, 773 744 816
Telefon MŠ: 777 360 533
Telefon kuchyně: 777 360 539

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.