Září v MŠ

27.9.2023

Vítáme vás ve školce

Po letních prázdninách jsme se opět sešli ve školce.

„Září, září, na léto jde stáří“… takto začíná písnička, kterou jsme se během měsíce září učili s dětmi. Také děti jsou o rok starší. Letošní školní rok máme ve třídě sedm předškoláků, pět holek a dva kluky. Dohromady je nás ve školce čtrnáct.

Celý tento školní rok budeme pracovat s pohádkami. Začali jsme s první veršovanou pohádkou Princeznička na bále… Děti se pomocí prožitkového učení seznámily s vlastnostmi a využitím brambor. Zdokonalily svoji pohybovou koordinaci při tanci a v překážkové dráze. Navlékaly korálky pro princeznu, třídily brambory podle velikosti, a hlavně si prakticky vyzkoušely vybírat brambory. Vydali jsme se totiž na pole, kde si děti s velkým nadšením zkusily brambory vykopat. Tímto děkujeme Plíhalům za jejich čas a ochotu dětem vše prakticky ukázat.

Povyprávěli jsme si naše zážitky z prázdnin, které pak děti také výtvarně ztvárnily. Hráli jsme smyslové, motorické a hudebně – pohybové hry (např. chyť míček - reakce na své jméno, pošli míček kamarádovi – reakce na svoji značku, „židličkovanou“ – reakce na smluvený signál). Děti také zajímalo, kam „odešli“ naši loňští předškoláci. Zjistili jsme, že se z nich stali prvňáčci. Proto jsme se za nimi vypravili do školy. S hrdostí nám ukazovali svoji první jedničku v pracovním sešitě.

Měsíc září bývá zasvěcen nastavení společným pravidlům soužití ve třídě a v okolí školky. Připomínali jsme bezpečné chování při běžných i pracovních činnostech, jak zacházíme s hračkami. K tomu nám posloužili maňásci Míša a Máša, kterým děti poradily, jak se k sobě mají správně chovat (pravidla slušného chování). Díky dětem spolu maňásci zase kamarádí, a dokonce s námi, ve své vlastní postýlce, odpočívají i po obědě. K relaxaci při odpočinku kromě pohádky, pomáhají dětem usnout také pohádkové postavičky na povlečení. Pro holky Víla Amálka a pro kluky Maxipes Fík. To se nám to po obědě odpočívá!

S dětmi jsme si ve třídě vytvořili Strom přátelství, na který děti obtiskly svoje dlaně temperovými barvami. Aby nikdo nezapomněl na to, že ve školce je každý důležitý.

Slunečné zářijové dny jsme radostně využili k pobytu v přírodě. Chodili jsme na delší procházky po naší vesnici, ale také jsme pozorovali první stopy podzimu. Na zahradě MŠ pak hlavně kluci použili ke svým hrám pískoviště, holky zase „vařily“ dobroty ve své blátivé kuchyňce. Společně jsme si pak pochutnali na jablíčkách a švestkách ze stromů naší zahrady.

• 2.9.2024 Zahájení školního roku 2024/2025