Leden v ŠD

1.2.2024

V lednu jsme v družině rozvíjeli jemnou motoriku - navlékali jsme korálky různých velikostí a vyráběli si náramky, náhrdelníky.

Od Ježíška jsme dostali novou molitanovou sestavu, která se hned stala velkou oblíbenkyní. Další věc, kterou nám Ježíšek donesl, je hra Dixit, která se také těší velké oblibě.

Přesnost jsme trénovali na překládání papíru, stříhání a skládání podle čar.

Nechyběla ani hudba - zpěv písniček se zimní tématikou, relaxování, tancování, židličkovaná, cvičení pro radost.

Děti si vyzkoušely různé výukové programy na PC a také se seznámily na tabletu se stránkou Školákov.eu, kde si mohly procvičit matematiku, český jazyk, prvouku, anglický jazyk, vlastivědu.

Zahráli jsme si divadlo, vyzkoušeli pantomimu, hru s magnetickými kameny, nakousli téma "zimní sporty", vyráběli "samolepky" pomocí oboustranné lepící pásky, vytvořili jsme obchody z krabiček, trénovali mozek pomocí rébusů, hádanek a kvízů, někteří si vyráběli knížku o koních (stříhání obrázků ze starých kalendářů, lepení, vymýšlení příběhů.)

Hodně času jsme věnovali poznávání ptáčků na našich krmítkách. Kosa černého, sýkoru koňadru a sýkoru modřinku pozná skoro každý, ale my už víme, že existují i sýkory babka, parukářka, uhelníček. Častým návštěvníkem v zimě bývá i brhlík (dali jsme mu pracovní název lupič). Rozeznáme i vrabce domácího od vrabce polního. Mezi největší ptáky, které můžeme v zimě na krmítkách spatřit, patří bezesporu strakapoud velký, hrdlička zahradní, straka obecná či sojka. Nesmíme zapomenout ani na ptáčky do červena zbarvené, ke kterým patří hýl, pěnkava, červenka. Mezi nejbarevnější pak patří jistě stehlík či brkoslav. A viděl z vás někdo mlynaříka dlouhoocasého, dlaska tlustozubého? Rozeznáte čížka od zvonka či strnada? Pokud si chcete otestovat své znalosti, klikněte zde.

Ke konci měsíce pak přišlo "zkoušení", ve kterém měly děti určit 24 ptáků, kteří nejčastěji navštěvují naše krmítka. Někdo jich poznal více, jiní méně, ale každý se určitě něco nového dozvěděl. Všech 24 ptáků poznala Emička, Terezka, Anežka, Elenka, Beátka a Pavlík. Výborně se vedlo i Barunce, Jiříkovi, Markétce a Vašíkovi. Kromě nich si pochvalu zaslouží všichni, kteří se do soutěže aktivně zapojili. Každý nakonec obdržel "diplom" a sáček se slunečnicovými semínky.

Kromě poznávání ptáčků podle obrázku jsme si zahráli také pexeso se stejnou tématikou, kde se vyskytla ještě další jména - krállíček, čečetka, střízlík, šoupálek, drozd.....:-D Prostě ptáčků kolem nás je spousta a je hezké, když se o ně lidé (nejen) v zimě dobře starají.

• 2.9.2024 Zahájení školního roku 2024/2025