Bobřík informatiky - 4. a 5. ročník

13.11.2022

Bobřík informatiky
V letošním školním roce se v naší škole učí informatiku nejen žáci 5. ročníku (jak bylo dosud obvyklé), ale i čtvrťáci.
Do této doby se informační technologie učily tak, že se žáci seznámili s programem Word, ve kterém se naučili psát a upravovat text, v programu Malování nakreslili obrázek, v PowerPointu zvládli jednoduchou prezentaci, na internetu vyhledali příslušné informace. Nyní se informatika učí  jiným způsobem. A dá se říct, že i bez počítačů.
"Nová informatika" by měla naučit děti logicky přemýšlet, rozvíjet tzv. informatické myšlení.
Informatické myšlení je způsob myšlení, který se zaměřuje na popis problému, jeho analýzu a hledání efektivních řešení.

Příklad informatického myšlení: Třeba takové nakupování. Jistě rychleji nakoupíme, pokud máme nákupní seznam seřazený podle toho, jak je uspořádáno zboží v prodejně. Nebo uspořádání potravin v lednici podle data trvanlivosti.

Každý rok probíhá "Bobřík informatiky", kterého se mohou zúčastnit školy po celé České republice. Letos se jednalo už o 15. ročník a naši starší žáci se do této soutěže také přihlásili.
Žáci řešili 12 příkladů, na přemýšlení měli max 40 minut. Za správnou odpověď se jim přičetly body, za špatnou odečetly, pokud neodpověděli vůbec, počet bodů zůstal stejný.
A že to nebyly zrovna jednoduché otázky uvidíte v naší fotogalerii.
Úspěšným řešitelem se stává žák, který získá více než 120 bodů.
Nejlepším řešitelem se za 4. a 5. ročník stal Pavel K., který získal 136 bodů.
Na druhém místě se umístil se 113 body Adam B. a třetí místo obsadil Mikuláš J., který získal 108 bodů.
Nad 100 bodů se vyšvihl ještě Jakub S.
Pokud by vás zajímalo, jak jste na tom vy s informatickým myšlením, vyzkoušejte si některý test z archivu na https://www.ibobr.cz/test/archiv. Ten letošní v něm zatím nenajdeme, protože ještě probíhá národní kolo pro starší žáky. Nejmladší žáci (4. a 5. ročník) soutěží v kategorii Mini.