Chovatelský den

8.6.2021

V úterý 8. června jsme navštívili výstavu drobného zvířectva, kterou pro nás v Oudoleni připravili členové Českého svazu chovatelů Jan Venzhöfer a Milan Chvojka. S přípravou pomáhali současní i bývalí žáci naší školy.

Viděli jsme několik plemen králíků od zakrslého přes malého, středního až po největšího německého obrovitého strakáče. Obdivovali jsme hebkou srst vystavených rexů - bílý červenooký, dalmatinský strakáč černožlutý, činčilový a černý rex.

Ve voliérách jsme si prohlédli různé druhy holubů (benešovského, parukáře, pávíka, aj.) a drůbeže (vyandotka stříbrná černě lemovaná, araukana pšeničná, australka černá, sebritka stříbrná černě lemovaná, pavlovská slepice) všetně kuřátek.

Zjistili jsme, co všechno posuzovatel hodnotí na králíkovi (postoj, srst, péče chovatele a další), viděli jsme, jak se králíkovi stříhají drápky. Některé děti si vyzkoušely navléct holubovi kroužek a slyšely, proč se drůbež a holubi kroužkují. Někteří stateční se naučili správně držet holuba.

Velkým zážitkem bylo vypouštění poštovních holubů, které přivezl další chovatel Jan Mareš. Jednomu holubovi jsme dokonce přidělali na nohu vzkaz a on ho opravdu doručil, chovatel poslal fotku jako důkaz.

Viděli jsme také poháry, které králici, drůbež nebo holub vyhráli na výstavách, prohlédli jsme si také rodokmeny a oceňovací lístky..

Výstavy se zúčastnila i Ňufinka - zakrslý lvíček bílý modrooký, jehož majitelem je Kubík Slejška a také morče Emmičky Stehnové.

Řekli jsme si něco o tom, jak pečovat správně o zvířátka, poznávali jsme různé druhy obilí a luštěnin, viděli vajíčka se zelenou skořápkou.

Při odchodu každý obdržel časopis Chovatel a samolepky na památku.

Výstava byla otevřená i pro veřejnost, některé děti se sem vrátily odpoledne zpátky i se svými rodiči. Byli se tu  podívat i lidé z okolních vesnic.

Výstava byla určitě zajímavá a dozvěděli jsme se spoustu překvapivých věcí (např., že slepice snese za jeden den maximálně jedno vajíčko - to bylo pro některé opravdu veliké překvapení :-D)