Mikuláš, čerti a andělé ve škole

6.12.2023

Dne 5. prosince navštívil naši školu Mikuláš se smečkou chlupatých rohatých čertů a několika něžnými andílky. Žáci čtvrtého a pátého ročníku s těžkým srdcem obětovali dvě vyučovací hodiny, aby udělali radost svým spolužákům.

Jako první navštívil Mikuláš školku. Děti ze školky se skoro nebály, zazpívaly písničku a dostaly od andělů penízek pro štěstí.

To školní děti už ukázaly trochu obav, že by je čert mohl odnést do pekla, kde by je použil jako surovinu na vaření. Přiznávaly se ke všem možným hříchům, domnělým i skutečným, zpívaly a recitovaly, aby čerty uchlácholily. Mikuláš a andělé nakonec usoudili, že děti ještě nejsou tak zlobivé, jak by jistě dovedly, kdyby chtěly, Mikuláš moudře pokýval hlavou a andílci nadělovali penízky jak na běžícím pásu.

Povzbuzeni úspěchem, vyrazili andělé, čerti a svatý muž do vsi poděsit i pár dospělých. Byla to šťastná volba, protože se ukázalo, že dospělí se čertů bojí víc než děti. Hned první kořist byla tučná. Pan obecní zřízenec byl tak vyděšený, že nechtěl zpívat písničku ani recitovat básničku. Už už měl na rukou řetězy a byl by vlečen do pekla, kdyby andílci nedostali spásný nápad, že mu se zpíváním pomůžou. Šli na jistotu a ze svého repertoáru zvolili evergreen Skákal pes. Pan obecní zřízenec se brzy přidal a tím se zachránil před peklem.

Další zastávka byla v krámě. Paní prodavačky a „královská kuchařka Veronika“ ochotně a rády zazpívaly, sice s dopomocí, ale krásně, jak jinak než song Skákal pes. Potom čerty uchlácholily sladkou odměnou, snad aby měly příště v pekle protekci.

Rozjaření čerti náhle pojali myšlenku, že nemocní kamarádi by se cítili ošizeni, kdyby letos Mikuláše, čerty a anděly nepotkali. Proto nedbali karanténních opatření a vnikli do domovů nejbližších chorých žáků. Zde vyděsili i hlídající rodiče a prarodiče a přinutili je opět zpívat. Tito, k smrti vystrašeni děsivým vzezřením čertů, laskavě podarovali celou bandu sladkostmi.

I vzpomněli si čerti na paní kuchařku, asi jim totiž vyhládlo, namířili tedy svoje kroky do školní kuchyně. Zde rovněž zazněl chorál Skákal pes. Paní kuchařka pak statečně obdarovala celý průvod ovocem.

Protože andílci začali zimou kapku modrat, namířili všichni své kroky zpět k vyhřáté školní budově. Cestou ještě navštívili obecní úřad. Zde byli diváky tandemové recitace předvánoční poezie, kterou si připravily paní Zelenková s paní Ondráčkovou. Také dostaly penízek pro štěstí a čerti s Mikulášem a anděly od nich dostali pamlsky.

V teplíčku ve třídě pak proběhlo dělení kořisti, odkládání masek a náročná proměna (zejména rozjařených čertů) zpět na žáky čtvrté a páté třídy.

Závěrem lze zhodnotit, že čtvrťáci a páťáci se zhostili svých rolí zodpovědně a s nadšením. Byli strašidelní, ale vlídní a spravedliví, hroziví, ale odpouštějící, a především si to velmi užívali. Můžeme jen hádat, jací budou ti příští. Nicméně každému doporučuji, aby příliš nehřešil, byl hodný a mluvil slušně. Jinak příští rok špatně dopadne.

• 2.9.2024 Zahájení školního roku 2024/2025