Mikuláš, čerti a andělé ve škole

6.12.2023

Dne 5. prosince navštívil naši školu Mikuláš se smečkou chlupatých rohatých čertů a několika něžnými andílky. Žáci čtvrtého a pátého ročníku s těžkým srdcem obětovali dvě vyučovací hodiny, aby udělali radost svým spolužákům.

                Jako první navštívil Mikuláš školku. Děti ze školky se skoro nebály, zazpívaly písničku a dostaly od andělů penízek pro štěstí.

                To školní děti už ukázaly trochu obav, že by je čert mohl odnést do pekla, kde by je použil jako surovinu na vaření. Přiznávaly se ke všem možným hříchům, domnělým i skutečným, zpívaly a recitovaly, aby čerty uchlácholily. Mikuláš a andělé nakonec usoudili, že děti ještě nejsou tak zlobivé, jak by jistě dovedly, kdyby chtěly, Mikuláš moudře pokýval hlavou a andílci nadělovali penízky jak na běžícím pásu.

                Povzbuzeni úspěchem, vyrazili andělé, čerti a svatý muž do vsi poděsit i pár dospělých. Byla to šťastná volba, protože se ukázalo, že dospělí se čertů bojí víc než děti. Hned první kořist byla tučná. Pan obecní zřízenec byl tak vyděšený, že nechtěl zpívat písničku ani recitovat básničku. Už už měl na rukou řetězy a byl by vlečen do pekla, kdyby andílci nedostali spásný nápad, že mu se zpíváním pomůžou. Šli na jistotu a ze svého repertoáru zvolili evergreen Skákal pes. Pan obecní zřízenec se brzy přidal a tím se zachránil před peklem.

                Další zastávka byla v krámě. Paní prodavačky a „královská kuchařka Veronika“ ochotně a rády zazpívaly, sice s dopomocí, ale krásně, jak jinak než song Skákal pes. Potom čerty uchlácholily sladkou odměnou, snad aby měly příště v pekle protekci.

                Rozjaření čerti náhle pojali myšlenku, že nemocní kamarádi by se cítili ošizeni, kdyby letos Mikuláše, čerty a anděly nepotkali. Proto nedbali karanténních opatření a vnikli do domovů nejbližších chorých žáků. Zde vyděsili i hlídající rodiče a prarodiče a přinutili je opět zpívat. Tito, k smrti vystrašeni děsivým vzezřením čertů, laskavě podarovali celou bandu sladkostmi.

                I vzpomněli si čerti na paní kuchařku, asi jim totiž vyhládlo, namířili tedy svoje kroky do školní kuchyně. Zde rovněž zazněl chorál Skákal pes. Paní kuchařka pak statečně obdarovala celý průvod ovocem.

                Protože andílci začali zimou kapku modrat, namířili všichni své kroky zpět k vyhřáté školní budově. Cestou ještě navštívili obecní úřad. Zde byli diváky tandemové recitace předvánoční poezie, kterou si připravily paní Zelenková s paní Ondráčkovou. Také dostaly penízek pro štěstí a čerti s Mikulášem a anděly od nich dostali pamlsky.

                V teplíčku ve třídě pak proběhlo dělení kořisti, odkládání masek a náročná proměna (zejména rozjařených čertů) zpět na žáky čtvrté a páté třídy.

                Závěrem lze zhodnotit, že čtvrťáci a páťáci se zhostili svých rolí zodpovědně a s nadšením. Byli strašidelní, ale vlídní a spravedliví, hroziví, ale odpouštějící, a především si to velmi užívali. Můžeme jen hádat, jací budou ti příští. Nicméně každému doporučuji, aby příliš nehřešil, byl hodný a mluvil slušně. Jinak příští rok špatně dopadne.

 

 • 10.6.2024 Výlet Lipnice

  MŠ i ZŠ

 • 12.6.2024 Máme rádi přírodu - Horní Krupá

 • 19.6.2024 Knihovna Havlíčkův Brod

  4.-5. ročník

 • 24.6.2024 Třídnické práce, odevzdávání učebnic

 • 25.6.2024 Slavnostní rozloučení s žáky 5. ročníku

 • 26.6.2024 "Páťácká stezka" - úkolová hra v přírodě

  1.-5. ročník

ZŠ a MŠ Oudoleň

Vyučování v ZŠ probíhá podle školního vzdělávacího programu Tvořivá škola a je zaměřeno na poznávání přírody.

Vyučování v MŠ probíhá podle školního vzdělávacího programu Jen si, děti, všimněte, co je krásy na světě.

Realizované projekty


Kontakty

Základní škola a Mateřská škola Oudoleň
Oudoleň 123
582 24 Oudoleň

Telefon ZŠ: 569 642 203, 773 744 816
Telefon MŠ: 777 360 533
Telefon kuchyně: 777 360 539

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.